Idealne połączenie dla Twoich kości - wapń-magnez-cynk

Każdy z tych trzech minerałów ma szereg korzyści dla ludzkiego organizmu. Ich wspólną cechą jest to, że wapń, magnez i cynk przyczyniają się do prawidłowego stanu kości, oraz wapń i magnez również korzystnie wpływają na zęby. W każdym razie połączenie tych trzech minerałów jest bardzo korzystne i ma działanie synergiczne. Nic dziwnego, że jest jednym z najpopularniejszych w suplementach diety.

W połączeniu z wapniem kości i zęby uleczy prawie każdemu. Magnez i cynk zwykle mówią o innych korzyściach – na przykład na paznokcie i włosy (cynk). Jednak nawet te dwa pierwiastki są ważne dla naszych kości i doskonale uzupełniają wapń. 

Dlaczego potrójna kombinacja wapń-magnez-cynk?

Aby wszystko w ludzkim organizmie funkcjonowało tak, jak powinno, ważna jest nie tylko ilość samych minerałów, ale często ich proporcja. Dotyczy to również np. wapnia i magnezu, dla których podano stosunek około 2:1. Niektóre witaminy pomagają również we wchłanianiu wapnia, takie jak witaminy K i D, które towarzyszą na przykład wspomnianej potrójnej kombinacji minerałów w suplementach diety. Dotyczy to również tabletek Vitar Calcium-Magnesium-Cynk 150.



Podobnie jak wapń i magnez są odpowiednie, te dwa minerały doskonale uzupełniają cynk. Razem jest to odpowiednia kombinacja składników aktywnych, które przyczyniają się do utrzymania prawidłowego stanu kości i zębów w okresie dojrzewania, w okresie rekonwalescencji po urazach ze złamaniami, osób zagrożonych przerzedzeniem kości oraz osób o większej aktywności fizycznej. Ponadto połączenie wapnia, magnezu i cynku wraz z witaminami D3 i K1 może być korzystne nawet w okresie menopauzy, kiedy dochodzi do utraty masy kostnej. A potrójna kombinacja wapnia, magnezu i cynku jest często zalecana kobietom w ciąży i karmiącym. 

Wapń, magnez i cynk mają wiele zatwierdzonych oświadczeń zdrowotnych

O znaczeniu tych trzech minerałów dla organizmu ludzkiego świadczy również lista zatwierdzonych oświadczeń zdrowotnych EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności). Tylko cynk ma ich 18 i jest pod tym względem rekordzistą. Magnez ma 10, a cynk 8. Możesz zobaczyć je wszystkie tutaj, lub możesz przeczytać o poszczególnych pierwiastkach w naszym alfabecie minerałów:





Wapń

Kiedy mówisz wapń, każdy myśli o kościach i zębach. I dobrze – znajduje się tam 99% wapnia w naszym organizmie. Jednak wapń pełni również szereg innych niezbędnych funkcji w organizmie – uczestniczy np. w przekaźnictwie nerwowym, przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi czy aktywności naszych mięśni. Wapń jest również najobficiej występującym minerałem w naszym organizmie, który zawiera go ponad kilogram.

Wapń odpowiada za twardość i wytrzymałość naszych kości i zębów. Jednocześnie są największym rezerwuarem, do którego organizm dociera, gdy jego spożycie wapnia jest zbyt niskie, aby zaspokoić niezbędne funkcje organizmu. Oznacza to, że w przypadku niedoboru musi zostać uwolniony z kości, jego zawartość ulegnie zmniejszeniu, a kości mogą się wówczas przerzedzić. Dlatego ważne jest, aby pomyśleć o spożyciu wapnia, zwłaszcza w połączeniu z innymi substancjami.

Wapń lubi się łączyć – wiesz dlaczego?
Sam wapń jest gorzej wchłaniany do organizmu niż w połączeniu z magnezem i cynkiem. Witaminy K i D pomagają również w jego przechowywaniu i są ważne dla naszych kości. To właśnie w połączeniu z tymi substancjami znajdziesz wapń w suplementach diety VITAR, który należy przyjmować wieczorem, kiedy powinien być lepiej przyswajalny. Wapń powinny przyjmować dzieci, którym jest bardzo potrzebny w okresie wzrostu.

Calcium-są rzeczy, które do niego nie pasują– np. nadmiar słodyczy. Generalnie nie powinny być one zbyt duże w naszej diecie, z punktu widzenia wapnia są niepożądane, ponieważ powodują zakwaszenie organizmu, który wykorzystuje wapń między innymi do jego zbilansowania. Zalecana dzienna dawka wapnia wynosi 800 mg, a w niektórych grupach literatura zaleca nawet dwa razy więcej. Większe potrzeby mają dzieci i młodzież, kobiety w ciąży czy osoby starsze.





Gdzie szukać wapnia?
Wapń lub calcium można znaleźć w wielu produktach spożywczych, najwięcej ma go mak, wodorosty, parmezan lub nasiona chia. Odpowiednie są również ryby morskie (które zawierają kwasy tłuszczowe omega 3), orzechy, rośliny strączkowe, kalafior, kapusta lub brokuły. Tak więc żywność jest ogólnie pożyteczna z wieloma innymi korzystnymi substancjami. W przypadku ich nieobecności w diecie może być niewystarczające spożycie wapnia, co pomoże rozwiązać suplement diety.

Magnez

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Bierze udział w prawie trzystu reakcjach w organizmie, a lista jego korzyści jest bardzo długa. Jakie jest działanie magnezu i dlaczego cierpimy na jego niedobór, skoro powinien być stosunkowo łatwo dostępny?

Magnez jest potrzebny każdej naszej komórce. Bierze udział w reakcjach enzymatycznych, czyli produkcji energii w organizmie. Dlatego magnez jest ważny dla naszych mięśni i ich skurczów, a także dla przekazywania impulsów nerwowych. Magnez znajduje się głównie w kościach i zębach, a także we wspomnianych mięśniach. Niedobór magnezu objawia się np. drażliwością, zmiennością nastrojów czy skurczami mięśni.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego cierpimy na niedobór magnezu, oferuje również listę sytuacji, które nas go pozbawiają. Organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na magnez, na przykład gdy:

  • zwiększone spożycie tłuszczów i białek zwierzęcych
  • zwiększone spożycie słodyczy i produktów z białej mąki
  • zwiększona aktywność fizyczna i sport
  • cukrzyca
  • spożycie alkoholu
  • stres
  • zanieczyszczone środowisko

Jak rozwiązać niedobór magnezu?
Oczywiście możemy spróbować wyeliminować niektóre z wyżej wymienionych czynności, które wpływają na spożycie magnezu. Istnieje również możliwość włączenia do naszej diety pokarmów bogatych w magnez. Są to rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, płatki owsiane, daktyle, figi, suszone morele, banany, produkty z mąki razowej, niektóre ryby czy kasza bulgur.

Możliwe jest również skorzystanie z suplementów diety z magnezem.





Cynk

W czym pomaga cynk w organizmie człowieka?
Obecność cynku w organizmie jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania wielu układów enzymatycznych, gdyż wchodzi w skład około dwustu enzymów. W ten sposób uczestniczy w procesie podziału komórek, syntezie DNA czy białek. Dla kobiet ważny jest kluczowy związek między cynkiem a włosami, paznokciami lub skórą, podobnie jak jego wkład w płodność i reprodukcję, a dla mężczyzn wpływ na poziom testosteronu.

Gdzie szukać cynku?
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że cynk jest lepiej przyswajalny z pokarmów zwierzęcych, gdzie również występuje w większych ilościach niż w przypadku roślin. Bogate źródła to np. jelita (wątroba), czerwone mięso, zwierzęta morskie, mleko, jajka. Z produktów roślinnych, a następnie pestek dyni, orzechów, grochu, fasoli, płatków lub produktów pełnoziarnistych.










Produkty przypisane do tej nowości

Artykuły i porady

Czy znasz sole Schüsslera?

Brak minerałów w organizmie może być.. wpływ na ogólny stan organizmu.

Skutecznie zadbaj o swoją odporność.

Każdy z nas jest inaczej odporny na choroby.

Glutation – substancja nieodłącznie związana z organizmem i bardzo ważna, ale nieznana dla większości z nas.

Glutation – substancja nieodłącznie ..a może nam pomóc w walce z COVID-19?

Magnez! Świetny pomocnik w codziennym życiu, dzięki któremu nasz organizm może bez problemu funkcjonować.

Magnez jest bardzo ważną dla naszego.. i działa na wiele innych czynności.







Aktualne ulotki